Jakie są korzyści adaptacji akustycznej?

Akustyka jest niedocenianym elementem systemu audio, często bagatelizujemy jej wpływ, a nasze ucho przyzwyczaja się do miejsca, w którym słuchamy muzyki. Po pewnym czasie chcąc zmienić głośniki czy element toru na wyższy jakościowo cały system nie zaczyna grać lepiej, a czasami może zagrać nawet gorzej niż wcześniej. Bas bez dobrej akustyki nie jest kontrolowany, wokal zaczyna nas drażnić, słyszymy dźwięki, które nie znajdują się na nagraniu, ani nie są generowane przez nasz system audio, ale są wynikiem niedoskonałości pomieszczenia.

Gdy dobieramy sprzęt pod dane pomieszczenie nie skupiając się na akustyce w pewnym momencie trafiamy na niewidzialną ścianę, która wynika z ograniczeń powodowanych akustyką. Nawet najdroższe systemy audio kosztujące setki tysięcy złotych stworzone ze świetnie dobranych komponentów mogą zagrać bardzo źle jeśli nie zadbamy o odpowiednie warunki akustyczne w pomieszczeniu odsłuchowym. Z drugiej strony nawet budżetowy, dobrze dobrany system audio umieszczony w pomieszczeniu o dobrej akustyce będzie w stanie zagrać wybitnie.

Trzeba pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak pomieszczenie z dobrą akustyką, jeśli nie zaprojektujemy go w profesjonalny sposób. Tak, grubszy dywan na podłodze, czy regały wypełnione książkami to dobry start, jednak bez pomocy profesjonalisty osiągany za pomocą amatorskich metod efekt będzie mocno losowy, nie jest nawet oczywiste, że takie zmiany spowodują pozytywny pod względem akustyki efekt.

Zaczynając od akustyki w swoim pomieszczeniu odsłuchowym jesteś na wygranej pozycji, mając wzorowe pomieszczenie do odsłuchu. W dobrej akustyce nawet sprzęt z najniższej półki cenowej zagra na 100% swoich możliwości osiągając często dużo lepszy dźwięk niż wysokiej klasy sprzęt wstawiony do pomieszczenia o przeciętnej akustyce. Akustyka twojego pomieszczenia definiuje jakość Twojego systemu audio.

Kiedy zacząć adaptacje akustyczną?

Często zgłasza ją się do nas osoby które maja gotowe, wykończone pomieszczenie i chcą je wyposażyć w panele akustyczne. Niestety wybory projektantów wnętrz zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z jakąkolwiek użytecznością pomieszczenia pod względem akustyki i możliwości prawidłowego rozmieszczenia kolumn głośnikowych. W takich sytuacjach zazwyczaj jest za późno na zrobienie idealnej akustyki konwencjonalnymi metodami, a adaptacja pomieszczenia jest trudna, a w przypadku niektórych pomieszczeń wręcz niemożliwa. Najlepiej jest zacząć myśleć o akustyce w trakcie projektowania pomieszczenia. Gdy zadbamy o akustykę na etapie projektu pomieszczenia nasze dedykowane pomieszczenie odsłuchowe, czy salon ze sprytnie zaprojektowaną akustyką mogą stanowić idealne tło akustyczne dla naszych systemów audio.

Dodatkową zaleta planowania akustyki na tak wczesnym etapie jest możliwość wplecenia zabudowy akustycznej zamiast wieszanych na ścianach oraz suficie klasycznych paneli akustycznych, dzięki czemu nie zakłócimy wyglądu naszego pomieszczenia i efekt wizualny będzie równie zadowalający jak osiągana poprawa akustyki.

Jak osiągnąć idealny efekt akustyczny i ominąć błędy popełniane przez projektantów wnętrz? Jest to możliwe dzięki wykonanemu przez nas kompleksowemu projektowi oraz konsultacjach z podwykonawcami pomieszczenia na poszczególnych etapach realizacji tak, aby ich praca wykonana była zgodnie z projektem.

Na osiągany efekt wpływ ma każdy najmniejszy aspekt: rodzaje zastosowanych materiałów wykończeniowych, rodzaj podłogi, czy sposób wykończenia ścian. Mamy sprawdzone rozwiązania, które gwarantują przygotowanie pomieszczenia do adaptacji akustyki. Pozwala to na zredukowanie późniejszych kosztów, gdy pomieszczenie będzie już gotowe.
Należy mieć świadomość, że nawet w przypadku najbardziej bezkompromisowo wykonanych paneli akustycznych, czy zabudowy akustycznej pomieszczeń – nie da się w pełni okiełznać nierówności w zakresie bardzo niskich częstotliwości, ale można je znacząco ograniczyć.

Gdy chcemy osiągnąć idealną kontrolę niskich tonów dobrym rozwiązaniem jest połączenie dobrze wykonanej zabudowy akustycznej z wysokiej jakości procesorem akustyki zintegrowanym w system audio. Jest to najbardziej bezkompromisowy sposób na osiągnięcie idealnego dźwięku w naszym systemie audio.

Etapy

1. Konsultacje projektu budowlanego
2. Konsultacja specyfikacji sprzętu audio posiadanego przez klienta
3. Projekt koncepcyjny pomieszczenia dobrany pod potrzeby klienta
4. Dedykowany kompleksowy projekt zabudowy akustycznej oraz punktów instalacyjnych i kablowych
5. Specyfikacja budowlana, wytyczne dla ekipy budowlanej
6. Kontrola zgodności z projektem na poszczególnych etapach prac ekipy budowlanej
7. Produkcja paneli akustycznych i detali montażowych
8. Montaż adaptacji akustycznej
9. Ustawienie oraz podłączenie systemu klienta, pomiary akustyczne, opcjonalnie dodatkowe końcowe strojenie systemu audio za pomocą procesora akustyki.

Jacoustic
Adaptacje akustyczne pomieszczeń odsłuchowych

Jarosław Iwaszkiewicz  projektowanie / pomiary akustyczne  tel. 794 379 561
Dawid Król  detale montażowe / obróbka materiałów  tel. 667 882 332
e-mail:  jacoustic.akustyka@gmail.com  facebook:  Jacoustic